Tüm Zamanların En İyi 5 Politik Filmi

19 Kas 2018
admin

Tüm Zamanların En İyi 5 Politik Filmi

Politik filmlerden hoşlananların mutlaka izlemesi gereken en iyi filmlerden bazı örnekleri sizlerle paylaşıyoruz. Gösterime girdiği dönemde büyük yankı uyandıran bu filmleri mutlaka “izlenecekler” listenize alın.

  • Der Baader Meinhof Komplex

Temposu hiç düşmeyen bu film Alman kökten solcu terörist grubu Red Army konusunu işliyor. Andreas Baader, Ulrike Meinhof ve Gudrun Ensslin’in rol aldığı film 1970’li yılların başında son derece aktif olan bu grubun karıştığı olayları derinlemesine işliyor. Daha iyi bir toplumda yaşama arzusuyla yola çıkan terörist grup kendini gerilla olarak tanımlıyor. Daha iyi bir yaşamın kan dökülmeden mümkün olmadığını savunduğu için sürekli kanlı olaylara imza atıyor. Sinema filmi Stefan Aust’un romanından sinemaya uyarlanan ve sinema eleştirmenlerinden de tam not alan eserler arasında yer alıyor. Özellikle Çöküş filminden hatırlayacağınız Bruno Ganz oyunculuğu ile büyük ilgi görmüştü.

  • Abluka

“Tepenin Ardı” filminden hatırlayacağınız Emin Alper imzasını taşıyan bu film cezaevinden yeni çıkan bir adamın başından geçen olayları konu alıyor. 20 yılını cezaevinde geçiren Kadir isimli karakter şartlı tahliye ile çıkıyor ve arkadaşı olan Hamza Kadir’in iş bulmasını sağlıyor. Bu sürede çöp toplayıcısı olarak çalışan Kadir aslında polise muhbirlik yapıyor. Çöpte bomba yapmaya yarayan malzeme olup olmadığını kontrol ederek polise haber vermekle görevlendiriliyor. Mehmet Özgür, Berkay Ateş ve Tülin Özen’in rol aldığı film yurt dışında da Toronto Film festivali olmak üzere pek çok festivalde gösterildi.

  • In The Loop

Yönetmenliğini Armando Lanucci’nin yaptığı film politik komedi türünde! Amerika ile İngiltere arasında yaşanan bir çatışmayı işliyor. Filmde Amerikan Başkanı ve İngiltere Başbakanı Ortadoğu’da bir savaş başlatma niyetinde ancak Amerikalı General Miller ve İngiliz Kalkınma Bakanı Simon Foster ise bu fikre karşı. Bakan Foster BBC’de bir canlı bir radyo programında gaf yaparak çok sayıda tepki almaya başlıyor. Olaylar silsilesi kimi zaman güldüren ve kimi zaman da düşündüren bir üslup ile izleyicilere aktarılıyor. Film En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar’a da aday olmuştu.

  • Good Night And Good Luck

George Clooney filmin hem yönetmeni hem de oyuncusu!  2.Dünya Savaşı sonrası ABD ve SSCB arasında oluşan kutuplaşmayı işleyen sinema filmi siyah beyaz çekildi. Bu sayede izleyici üzerinde çok daha fazla etkili olan film ABD’nin kendisine karşı olan herkesi “komünist” ilan etmesiyle çok daha ilginç bir form kazanıyor. Son derece sürükleyici bir film olan hikayede temponun hiç düşmemesi, soluksuz bir şekilde izlenmesini de beraberinde getiriyor. Film aynı zamanda günümüz medyasını irdelemek için de harika doneler sunuyor.

  • Iron Jawed Angels

Katja Von Garnier tarafından yönetilen film ABD’de 1918 yılında kadınlara seçme hakkı verilmesi için yürütülen mücadeleyi konu alıyor. Alice Paul ve arkadaşlarının yaşanmış hikayeleri üzerinden anlatılan bu mücadele izleyicileri etkileme noktasında oldukça başarılı bulundu. Alice Paul ve Lucy Burns İngiltere’de eğitim aldıktan sonra ABD’ye gelerek kadınların oy kullanma hakkı için mücadeleye başlar. Ancak fikir ayrılığı yaşayarak kendi örgütlerini kurmaları olayların bambaşka bir boy kazanmasını beraberinde getirir. Olaylar esnasında 100’den fazla kadın yaralanır ve seçimlerde yine kadınlar oy kullanamaz. Oyuncu kadrosu ile de ön plana çıkan film, Hilary Swank, Frances O’Conner, Julia Ormond ve Vera Farmiga gibi oyuncuları buluşturması yönüyle de mutlaka izlenmesi gerekenler arasında yer alıyor. İnternette bets10 gibi sitelerden sonra en çok aranan filmler arasında bu 5 yapım da bulunuyor. instagram şifresiz beğeni

  • Yorumlar
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?