Sinema Makinelerinin İcadı

30 Nis 2018
admin

Sinema, yirminci yüzyılın icadıdır. Kısa zamanda gelişmiş ve bir sanayi halini almıştır. Hem de memleketlere milyarlar kazandıran bir sanayi. Milletler arasında hiçbir mahsul, sinema filmleri kadar bütün dünyaya yaygın müşteri bulamamaktadır. Öbür sanatlar yüz yıllardan beri geliştikleri, var oldukları halde, sinema, bu kadar kısa zamanda nasıl bu hale geldi ? Fotoğraf icat edilmemiş olsaydı, elbette sinema da olamazdı. Ama fotoğraftan sinemaya atlamak, gerçek bir ilerleme, bir hamledir. Sinema, ilk devirlerinde on altı, sonraları yirmi dört resmi, bir saniyede gözlerimizin önünden geçirerek hareketi sağlamak temeline dayanıyor.

Çünkü insanda görme hassasınin bir kısmını teşkil eden, gözüm retina tabakasındaki silinme müddet’, bu kadar azdır. Saniyede yirmi dört hayal retinaya akseder ise, artık o hayaller silinmeden bir yenisi gelmiş olacağından, biz, resmi hareket halinde görürüz. Aslında bu, görme işine ait bir gecikme, gözümüzü”‘ bir kusurudur. Ucunda ateş bulunan değneği hızla ilerletir isek, ateş, bir nokta olduğu halde, biz onu ateşten bir çizgi gibi görüyoruz. Çizgi olmadığını bildiğimiz halde, gördüğümüz şey, ışıktan bir çizgidir.

Bu sebepten, sinema, bir göz aldanmasından başka birşey değil. Bu olay, 17. yüzyılda fizikçi Newton, 18. yüzyılda ise şövalye d’Arcy tarafından farkedilmiş ve incelenmişti. Ama sinemaya ulaşabilmek için, Isviçre asıllı bir Ingiliz olan Peter Mark Roger= çalışmalarını beklemek gerekti. Onun çalışmalarını tatbikata döken meşhur bir Ingiliz fizikçisi, 1830 da “Faraday tekerleği” ni icadederken, John Herschel de, el yapısı resimlerden faydalanarak Ilk oyuncağı buldu. Fitton’la doktor Paris ise 1825’te Thaumatrope’u yaptılar. Bu alet, önünde ve arkasında birer resim bulunan basit bir karton daireden ibaretti ki, çarçabuk ters yüz edilecek şekilde döndürültirse resimler üstü ste görülüyordu.
takipçi ucuz

sinema

  • Yorumlar
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?