En iyi zamanda yolculuk filmleri

19 Kas 2018
admin

En İyi Zamanda Yolculuk Filmleri

Şimdiye dek sayısın romanın ve filmin konusu olan zamanda yolculuk pek çok kişinin ilgisini çeken konular arasında yer alıyor. Bu konuyu işleyen sayısız sinema filmi yapıldı. Ancak biz sizler için en iyilerini derledik ve bir liste hazırladık. Zamanda yolculuk temalı olan bu filmleri mutlaka listenize alın ve en kısa sürede izleyin!

  • Frequency

New York İtfaiye Departmanı’nda çalışan Frank Sullivan isimli bir karakterin başrolde yer aldığı bu filmde bir binada yaşanan patlama neticesinde Frank Sullivan hayatını kaybediyor. Yaşamını yitirmesinin ardından geçen 30 yıl sonrasında Frank’in oğlu John Sullivan babasından kalan bir telsiz ile oynamaya başlıyor. Bu telsiz babasıyla 30 yıl öncesinden iletişim kurmasını sağlıyor. Ardından John babasının hayatta kalmasını sağlamak amacıyla zaman çizgisi ile oynamaya çalışıyor. Soluksuz izleyebileceğiniz filmlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

  • Looper

Film zaman yolculuğu konusunu bambaşka bir paradoksta irdeliyor. 2074 yılında artık zaman yolculuğu çok sıradan bir olaya dönüşmüş durumdadır. Kötü amaçlarla da kullanılmaması amacıyla zaman yolculuğu o dönemde devlet kontrolünde tutuluyor. Ancak mafya bunu çok farklı bir amaçla kullanıyor. Kurtulmak istediği kişileri geçmişte öldürüyor ve ceset olmadığı için devlet suç işlendiğini kanıtlayamıyor. Devlet farklı bir yönde önlem alma kararı alıyor. İzleyiciyi adeta ekrana kilitleyen filmler arasında gösterilen bu yapım da size keyifli dakikalar yaşatacak.

  • Source Code

2011 yapımı olan bu film Yüzbaşı Colter Stevens’ın başından geçen olayları konu alıyor. Yüzbaşının hatırladığı son anı Afganistan’da helikopterle bir görev uçuşu yaptığıdır. Ancak bir anda kendisini bir trende bulur. Üstelik o sırada hiç tanımadığı bir kadınla konuşuyordur. Kim olduğunu ve o trene nasıl geldiğini bilmeyen Colter Stevens’in bulunduğu tren bir anda büyük bir gürültü ile havaya uçar. Tren bir terörist saldırı sonucunda yüzlerce insanın hayatını kaybettiği bir demir yığınına döner. İzleyicilerin soluksuz takip edeceği olaylar silsilesi ilginç konuların işlendiği bir yapıma dönüşüyor.

  • The Time Machine

1900 yılında George isimli bir karakterin başından geçen olayları konu alan bu filmde George kendi davetine geç kalır. Davet yerine girdiğinde ise tüm gözler ona çevrilir çünkü darmadağınık bir görüntüdedir. Konuklarına bir zaman makinesi icat ettiğini anlatmaya başlayan George yaşadıklarını anlatır. Üstelik 802701 yılını ziyaret ettiğini anlatır ve o dönemde medeniyetin tamamen çöktüğünü söyler. Popüler bilim kurgu yazarı H.G. Wells tarafından yazılan en meşhur eserin sinemaya uyarlanması olan bu film izleyicilerin adeta soluksuz izlediği yapımlar arasında yer alıyor. Özellikle görsel efektleri ile ilgi toplayan bu önemli yapım, 1961 yılı Akademi Ödülleri’nde “En İyi Görsel Efekt” dalında ödülünü aldı.

  • The Butterfly Effect

Evan Treborn küçük bir kasabada yaşamını sürdürüyor. Bazı olaylar esnasında baygınlık geçiren Evan Treborn birden bambaşka bir yerde uyanıyor. Ancak oraya nasıl gittiğini hatırlamıyor. Evan Treborn’un arkadaşları hatta annesi dahi onun bu küçük şuur kayıplarına ve başka bir yerde uyandığında hiçbir zaman inanmıyor. Evan büyüdüğünde bayılmaları tamamen ortadan kayboluyor. Sonrasında eski günlüğünü okumaya başlarken bir anda odanın penceresi şekil değiştirmeye başlıyor. Günlükte okuduğu anda kendini bulan Evan’ın başından geçen olayları konu alan bu film etkileyici, sürükleyici ve akılda kalıcı bir yapım olma özelliğini koruyor. İzleyenlerin yeniden izlemek istediği bu önemli eseri de mutlaka seyretmelisiniz. Büyük bir handikap içerisinde kendini bulan ve zamanda yolculuk yaptığını anlaması uzun sürmeyen baş karakterin yaşadıklarına yaklaşım tarzı da sizi epey şaşırtacak!

  • Yorumlar
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?